23-25.06.2018r.
Toruń

Image is not available

27 Kolokwia Psychologiczne

nowoczesne technologie w badaniach i praktyce psychologicznej, rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, okulografia, gry komputerowe, wykorzystanie Internetu w badaniach i praktyce klinicznej, relacje człowiek-komputer

10 lat polskich interfejsów mózg-komputer: od badań uniwersyteckich do firmy BrainTech

Abstrakt:

W czerwcu 2008 odbył się na Wydziale Fizyki UW pierwszy w Polsce publiczny pokaz działania interfejsu mózg-komputer. Dzięki wysokiemu poziomowi badań naukowych szybko dołączyliśmy do czołówki światowej w tej dziedzinie. W dniu dzisiejszym badania te wkraczają w fazę wdrożeń, czego przykładem są inwestycje takich firm jak Neuralink czy Facebook. Aby zapewnić dostępność tych przyszłościowych technologii w Polsce, firma BrainTech realizuje dofinansowany z funduszy europejskich projekt, w ramach którego powstaje oprogramowanie, bezprzewodowy wzmacniacz EEG, headset (czepek) oraz urządzenie do prezentacji wysokoczęstościowych bodźców w paradygmacie SSVEP. W oparciu o polską myśl techniczną i wiedzę wykształconych w Polsce specjalistów będziemy oferować nie tylko technologie dla komunikacji, przemysłu czy diagnostyki, ale też kompletne rozwiązania, obejmujące sprzęt, oprogramowanie oraz pełne wsparcie merytoryczne dla instytutów i uczelni zainteresowanych wykorzystaniem opartych o EEG/BCI metod w badaniach naukowych i dydaktyce.

O autorze: 

Prof. Piotr Durka stopnie naukowe uzyskał na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wdrożył m.in. pierwsze w świecie kompletne studia neuroinformatyki. W czerwcu 2008 roku przeprowadził pierwszy w Polsce pokaz działania interfejsu mózg-komputer (brain-computer interface, BCI). Prezes firmy BrainTech http://braintech.pl, tworzącej profesjonalne systemy BCI oparte o EEG. Autor pięciu książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Jego poglądy na misję fizyka w neuronaukach są zgodne z wykładem Richarda Feynmanna o Cargo Cult Science i filozofią Reproducible Research zaproponowaną przez Jona Clearbout’a.

Dalsze szczegóły na: http://durka.info.